Porady

Dobre buty do biegania

Bieganie jest w modzie. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju aktywność widząc, jakie korzyści zdrowotne można osiągnąć. Niestety nie wszyscy mają świadomość tego, że w bieganiu – czy to zawodowym, czy to amatorskim – liczy się odpowiedni strój. Najważniejszą jego część stanowią odpowiednio dobrane buty. Obuwie pozwala ochronić stopy nie tylko przed zmęczeniem, ale również przed kontuzją czy bólem. Na co więc zwracać uwagę, wybierając buty do biegania?

Buty dobrane do stopy

I wcale nie chodzi tutaj wyłącznie o odpowiedni rozmiar, choć i to ma ogromne znaczenie. Wiele osób – biegających amatorów – nie zdaje sobie sprawy, że istnieje kilka typów stóp. I to względem ich konstrukcji należy wybierać odpowiednie obuwie do biegania. To w zasadzie jest podstawą.

buty dla pronatorów

Pronator stawia stopę do środka, co powoduje ścieranie obcasów po wewnętrznej stronie podeszwy – po tym można poznać stopę pronującą. Charakterystyczne jest niskie sklepienie i dość szeroki odcisk. Źle dobrane buty będą więc przyczyną szybkiego zmęczenia nóg oraz ich bólu. Dlatego pronatorom poleca się obuwie, które będą posiadały ulokowane pod piętą systemy amortyzujące oraz będą miały wzmocnione wewnętrzne brzegi buta.

buty dla stopy neutralnej

Prawidłowo zbudowana stopa nie stwarza żadnych problemów. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, dlatego też nie ma potrzeby zakupu specjalistycznego obuwia – tak jak w przypadku stopy pronującej. Do biegania wystarczą buty, które posiadają systemy amortyzujące. Natomiast obecność stabilizatorów stopy nie jest koniecznością.

buty dla supinatorów

Supinator – w przeciwieństwie do pronatora – stawia stopę na zewnątrz. To zaś sprawia, że obcasy ścierane są po zewnętrznej stronie. Jego stopa charakteryzuje się wysokim sklepieniem i wąskim odciskiem. Supinatorzy nie wymagają specjalistycznego obuwia. W zupełności  wystarczą buty z systemem amortyzacji. Stabilizatory nie są wymagane.

Obuwie dobrane do podłoża

Dobre buty do biegania powinny być także odpowiednio dobrane do podłoża. Decydując się na bieganie po nierównym terenie, należy stawiać na modele z podeszwą o głębszym bieżnikowaniu i mniejszej amortyzacji. Natomiast w przypadku nawierzchni twardych najlepiej sprawdzają się buty o grubszej podeszwie, która będzie zapewniała lepszą amortyzację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca, nazywana również arteriosklerozą jest przewlekłą chorobą tętnic, której przyczyną jest odkładanie się nadmiaru cholesterolu w postaci tzw. blaszki miażdżycowej...

Zamknij