Choroby

Czym objawia się alergia na sierść zwierząt i jak sobie z nią radzić?

Alergia na kota czy psa nie zawsze musi oznaczać pozbycie się pupila z domu, jednak jest to sposób na pozbycie się problemu z najbliższego otoczenia alergika. Uczulenie na sierść powoduje uciążliwe objawy, jak: katar, problemy z oddychaniem czy zapalenie spojówek. Metodą radzenia sobie z alergią jest podawanie odpowiednich leków i odczulanie.

 

Co to jest alergia?

Słowo alergia jest połączeniem dwóch wyrazów greckiego pochodzenia: allos, czyli inny, oraz ergos, który oznacza reakcję. Alergia jest bowiem nieprawidłową reakcją organizmu na zazwyczaj niegroźny czynnik. Układ odpornościowy próbuje pozbyć się substancji, które traktuje jako zagrażające zdrowiu. W tym celu uruchamia procesy biologiczne związane z neutralizacją tych czynników, którymi najczęściej są: nieżyt nosa, problemy z oddychaniem, zapalenie spojówek, wysypka na ciele. W skrajnych przypadkach dochodzi do groźnego wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić nawet do śmierci. Według Polskiego Towarzystwa Alergicznego, na alergie cierpi połowa Polaków. Z roku na rok zwiększa się również ilość alergenów, z czego sierść zwierzęca to jeden z nich.

 

Alergia na sierść – objawy

W większości przypadków alergie na zwierzęce futro, np. alergia na kota, nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, jednak poprzez swoje dokuczliwe objawy znacznie obniżają jego jakość. Uczulenie na sierść zwierząt objawia się najczęściej: kichaniem, katarem, łzawieniem i zaczerwienieniem oczu, a także zapaleniem spojówek. Reakcję alergiczną może także wywołać ślina, mocz czy złuszczony naskórek zwierzęcia domowego. Powoduje to, że uciążliwe objawy alergii mogą pojawić się nawet jeśli pupila nie ma w pokoju, w którym znajduje się osoba uczulona.

 

Alergia na kota – objawy u dzieci

Objawy alergii u dzieci na sierść zwierzęcą, np. kota lub psa, są praktycznie takie same, jak u osób dorosłych. Dziecko również może cierpieć na łzawienie oczu, zapalenie spojówek czy problemy związane z układem oddechowym. Objawem alergii na zwierzę bywa także reakcja skóry w kontakcie z alergenem. Na ciele mogą pojawić się wykwity, zaczerwienienia, nieprzyjemny swąd czy bąble.

 

Alergia na kota – co robić?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów alergii należy zgłosić się do lekarza alergologa. Aby potwierdzić uczulenie na sierść zwierzęcą, wykonuje się testy skórne albo badania krwi, zwłaszcza test RAST, który bada poziom immunoglobuliny skierowanej przeciw konkretnemu czynnikowi uczulającemu.

  • Alergia na sierść – leki

Najczęściej podawanymi medykamentami w przypadku alergii na sierść zwierząt są leki antyhistaminowe. Łagodzą one uciążliwe objawy uczulenia i występują w postaci tabletek, kropli lub syropów. Miejscowo stosuje się kromony, w postaci środków dooskrzelowych, donosowych czy dospojówkowych. Alergię na zwierzęta domowe leczy się również lekami obkurczającymi naczynia krwionośne oraz sterydami w spreju, które stosuje się do nosa.

  • Alergia a odczulanie

O kwalifikacji na leczenie odczulające decyduje lekarz alergolog, który ocenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii. Odczulanie polega na wprowadzaniu do organizmu, najczęściej za pomocą szczepionek podskórnych, niewielkiej ilości alergenów zwierzęcych. Celem kuracji jest doprowadzenie do stanu, w którym do wywołania reakcji uczuleniowej potrzebne będzie coraz wyższe stężenie alergenu. Efektem terapii jest rzadsze występowanie objawów alergii i zmniejszenie ich nasilenia, jeśli już wystąpią.

 

Nieleczona alergia na sierść zwierząt – skutki

Rezygnacja z podjęcia leczenia alergii czy nieprzestrzeganie zaleceń lekarza mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań. Jednym z nich jest ciężka postać choroby alergicznej, która może wiązać się z pobytem w szpitalu, częstszymi wizytami u lekarza czy zwiększeniem dawki leków. U najmłodszych alergików może dojść do zahamowania rozwoju oraz wzrostu. W szczególnych przypadkach, efektem silnego zaniedbania poważnych objawów choroby alergicznej jest zgon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na czym polega zatorowość płucna?

Zatorowość płucna to schorzenie, które może pojawić się m.in. na skutek problemów z przepływem krwi. Istnieje kilka postaci choroby, uzależnionych...

Zamknij