Choroby

Czym jest spowodowana choroba Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) jest wywołana stanem zapalnym w obrębie jelit. Jej przyczyny nie zostały dokładnie zbadane. Przypuszcza się, że największą rolę odgrywa czynnik genetyczny i nadreaktywność błony śluzowej.

Co to jest choroba Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna, zwana też chorobą Crohna, to nieswoista choroba zapalna jelit. Może dotknąć każdy z odcinków przewodu pokarmowego – od jamy ustnej do odbytu. Najczęściej obserwowana jest jednak w końcowym odcinku jelita krętego, w jelicie cienkim bądź grubym. Zdarza się, że powoduje zmiany, takie jak ropnie, szczeliny i przetoki w okolicy odbytu. Jej przebieg charakteryzują dwie fazy: ostra i remisji (ustąpienia objawów). Można wtedy stosować takie leki, jak Asamax, które łagodzą dolegliwości.

Stan zapalny w jelitach a choroba Crohna

Dotąd nie poznano jednoznacznej przyczyny wywołującej chorobę Crohna. Do jej powstania dochodzi na skutek 3 czynników: genetycznego, mikroflory jelitowej oraz odpowiedzi immunologicznej ze strony błony śluzowej chorego. Stan zapalny ścianek jelita rozwija się na skutek ostatniego z nich. Błona śluzowa jest nadreaktywna w kontakcie z nieszkodliwymi bakteriami. U większości osób nie wywołują one żadnych objawów, jednakże u tych, którzy są genetycznie predysponowani dochodzi do stanu zapalnego w obrębie jelit. Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje przede wszystkim młode osoby, najczęściej w wieku od 20 do 40 lat. W ostatnich latach coraz częściej dotyka dzieci.

Rozpoznanie choroby Crohna

Aby zdiagnozować nieswoistą chorobę zapalną jelit, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie zleca badanie endoskopowe (obrazowe) jelit wraz z badaniem histopatologicznym wycinka błony śluzowej. Zazwyczaj jest też uzupełniane badaniem radiologicznym jelit. Choroba Leśniowskiego-Crohna wymaga dwóch typów badań, ponieważ jelito ma niespecyficzną budowę, a badania obrazowe charakteryzuje niedoskonała technika. Endoskopem można zbadać odcinek jelita do dwunastnicy, natomiast jego pozostałą część uwidacznia jedynie badanie radiologiczne. Polega ono na podania środka kontrastowego. Aby jeszcze dokładniej obejrzeć wnętrze jelit, specjaliści zlecają także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zawał serca – czy można mu zapobiec?

Zawał serca powstaje na skutek czynników, takich jak blaszki miażdżycowe w tętnicach lub nadciśnienie tętnicze. Aby zapobiec atakowi serca, należy...

Zamknij