Ospa, to jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Dzieci, które mają kontakt z rówieśnikami bardzo szybko się nią zarażają. Pierwsze dni ospy przebiegają bezobjawowo, gdyż okres wylęgania choroby wynosi średnio dwa tygodnie. Jeśli dziecko gorączkuje, skarży się na bóle mięsni, ma obniżony apetyt, jest marudne i osłabione, to może mieć ospę. Dopiero kolejnym etapem tej przypadłości jest charakterystyczna wysypka, która pozwala dokonać rozróżnienia między innymi infekcjami.
Ospa – objawy skórne u dzieci
Skóra dziecka podczas ospy pokrywa się początkowo czerwonymi plamkami. W czasie pierwszych etapów choroby wykwity zajmują okolice szyi i głowy, a następnie tułowia i kończyn. Bardzo rzadko zdarza się, aby zmiany skórne dotyczyły narządów płciowych lub błon śluzowych gardła czy jamy ustnej. Wysypka ma charakter ogólny, ale największe skupiska wykwitów można zaobserwować na tułowiu. Rzadziej spotykane są także zmiany skórne na stopach. Średnica krostek waha się między 1 a 4 milimetrami kwadratowymi. Charakterystyczną cechą wysypki pozostaje nieprzyjemny, dokuczliwy świąd, ciężko znoszony przez małe dzieci.
Stadia rozwoju ospy – ewolucja wysypki
Skóra dziecka ospa pokrywa się wysypką w czasie trzech do pięciu wysiewów, a zmiany mogą występować w różnych stadiach rozwoju. Początkowo, chory zainfekowany wirusem ospy może zaobserwować małe, czerwone plamki. Po kilku dniach plamki mają już strukturę grudek. Następnie, przekształcają się one w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Po wyschnięciu pęcherzyków na skórze dziecka pojawiają się strupy. Wszelkie zmiany skórne ustępują w przeciągu trzech tygodni.
Ospa to choroba charakterystyczna dla wieku dziecięcego, która zazwyczaj nie wiąże się w powikłaniami. Cięższy przebieg towarzyszy osobom w dorosłym wieku. Skrajne przypadki i powikłania ( takie jak na przykład zapalenie wątroby, mózgu lub ucha, blizny, a ostatecznie zgony) tej choroby dotyczą organizmów z zaburzeniami odporności.