Choroby

Czym jest homeopatia?

Homeopatia i specjaliści w jej dziedzinie

Homeopatia zaliczana jest do metod medycyny niekonwencjonalnej. Powstała ponad 200 lat temu i przez ten czas była dynamicznie rozwijana przez jej twórcę Samuela Hahnemanna i jego uczniów. Homeopatia jest praktykowana w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Jej podstawowym założeniem jest zasada podobieństwa. Oznacza to, że chorobę należy leczyć substancjami, które wywołują podobne objawy do jej symptomów.

 

Specjalistów w dziedzinie homeopatii można znaleźć na stronie KtoCieWyleczy. Warto wiedzieć, że praktykowanie tej metody jest dozwolone wyłącznie po ukończeniu specjalistycznego szkolenia, którego program jest opracowany zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Homeopatii klasycznej. Szkolenie składa się z 850 godzin zajęć, które obejmują tematykę homeopatii oraz medycyny klasycznej. Homeopatą może zostać każda osoba, niekoniecznie z tytułem lekarza.

Podstawowe założenia homeopatii

Homeopatia opiera się na 6 kluczowych koncepcjach. Należą do nich:

  • holistyczne podejście do człowieka,
  • przekonanie o istnieniu energii życiowej (inaczej witalność lub pole energetyczne),
  • zasada podobieństwa,
  • stosowanie minimalnych dawek leków,
  • rozcieńczanie środka leczniczego zwiększa jego skuteczność,
  • prawa Heringa.

 

Prawa Heringa głoszą, że o prawidłowym przebiegu procesu zdrowienia świadczy kolejność zanikania objawów chorobowych. Powinno odbywać się to:

  • w kolejności odwrotnej do kolejności ich wystąpienia,
  • od góry do dołu (najpierw z twarzy, a na końcu z palców stóp),
  • w pierwszej kolejności od narządów najważniejszych dla procesów życiowych.

Leki homeopatyczne

Leki homeopatyczne powstają dzięki rozcieńczaniu substancji, które powodują określone objawy. Ich spis znajduje się w źródle określanym jako Materia medica. Są to środki pochodzenia roślinnego, mineralnego, zwierzęcego, a także syntetycznego. Lek homeopatyczny powstaje w procesie, który składa się z kilku kroków. Na każdym z nich substancja jest rozcieńczana 100-krotnie.

 

Celem stosowania leków homeopatycznych jest pobudzenie siły witalnej organizmu, dzięki wywołaniu objawów chorobowych. Taka mobilizacja wspomaga walkę z chorobą. Ponadto uważano, że wywołane dolegliwości ustąpią wraz z odstawieniem leku.

Czy homeopatia jest skuteczna?

Homeopatia budzi kontrowersje. Metoda ta ma swoich przeciwników i zwolenników. W Polsce sztuka ta jest legalna, zgodne z prawem jest także produkowanie leków homeopatycznych, jednak musi zostać potwierdzone ich bezpieczeństwo. Homeopatia nie należy jednak do specjalizacji lekarskich.

 

Brakuje jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność homeopatii, dlatego należy podchodzić do niej ostrożnie. Można z niej korzystać w ramach wspomagania terapii konwencjonalnej, jednak nie należy opierać się wyłącznie na lekach homeopatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Joga i jej wpływ na zdrowie człowieka

Joga to rodzaj aktywności, który zdobywa coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Praktyka pozwala poprzez właściwy trening ciała uzdrowić...

Zamknij