Choroby

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna uniemożliwia zajście w ciążę w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Można po nią sięgnąć po stosunku bez zabezpieczenia. Duża zawartość progesteronu nie dopuszcza do zapłodnienia.

Kiedy stosuje się antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna jest metodą uniknięcia ciąży po stosunku, podczas którego nie zastosowano antykoncepcji bądź kiedy zawiodła. Nie jest ona środkiem wczesnoporonnym, lecz nie dopuszcza do zapłodnienia. Działa jeszcze przed implantacją zarodka. Można ją przyjmować, w zależności od tego, jaką substancję zawiera do 120 godzin (5 dni) lub do 72 godzin po stosunku. 5 dni to czas dopuszczalny w przypadku preparatu zawierającego octan uliprystalu, czyli EllaOne. Środek z levonogestrelem należy z kolei zastosować w ciągu 72 godzin po współżyciu. Warto wiedzieć, że im minie więcej czasu od stosunku, tym działanie tabletki jest słabsze. Dlatego najlepiej przyjąć ją jak najwcześniej.

Jak działa „tabletka po”?

Tzw. tabletka po zawierająca octan uliprystalu działa zatrzymując uwalnianie komórki jajowej przez jajniki. Dzieje się to, kiedy substancja czynna znajdująca się w pigułce łączy się z receptorami, z którymi zwykle w reakcję wchodzi progesteron. Jest to hormon naturalnie występujący w kobiecym organizmie, który jest niezbędny do wystąpienia owulacji. W tym przypadku środek z progesteronem opóźnia owulację. Może także utrudnić zagnieżdżenie się zarodka poprzez zmiany w wyściółce macicy. Natomiast „pigułki po” z levonogestrelem uniemożliwiają plemnikom przemieszczenie się do komórki jajowej. Dzieje się to także na skutek progesteronu zawartego w leku. W przypadku środka zawierającego levonogestrel należy zażyć dwie tabletki. Jedną przyjmuje się jak najszybciej po stosunku, a drugą po 8 godzinach. Prawdopodobieństwo ciąży jest tym mniejsze, im wcześniej zostanie zastosowana pierwsza pigułka.

Antykoncepcja awaryjna – bezpieczeństwo

Antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla kobiet, które ją przyjmują. Nie potwierdzono skutków ubocznych jej stosowania. Ważne jest jednak, aby nie traktować „tabletek po” jako zamiennika tradycyjnej antykoncepcji. „Pigułki po” nie powinny być stosowane częściej niż 2-3 razy w ciągu jednego cyklu. Zawierają one bowiem wysokie stężenie hormonów, co sprawia, że rozregulowują układ hormonalny. W przypadku zbyt częstego stosowania antykoncepcji awaryjnej mogą pojawić się krwawienia bądź plamienia, a nawet kłopoty z wątrobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Osoby z nietrzymaniem moczu (NTM) powinny zadbać o swoją dietę i ilość elektrolitów. Komfort ich życia zdecydowanie zwiększą środki absorpcyjne,...

Zamknij