Specjalizacje lekarskie

Czy warto pobrać krew pępowinową podczas porodu?

Pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej pozwala na uratowanie życia osobom, które takich komórek potrzebują do życia. Można też pobrać komórki ze szpiku kostnego. Przy pobraniu komórek z krwi obwodowej dawca otrzymuje substancję hormonalną, która pobudza produkcję komórek, przez co można ją pobrać bezpośrednio z krwi.

W momencie pobrania krwi pępowinowej pacjent nie odczuwa praktycznie żadnych niedogodności.

Zastosowanie komórki macierzystej w leczeniu chorób autoimmunologicznych jest nieocenione.

Akcje tego typu ratują wielu osobom życie, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia takiego samego genotypu komórek macierzystych, którego np. nie posiadają członkowie rodziny. Ciągle słyszymy o medialnych próbach znalezienie potencjalnych dawców, ponieważ wielu udaje się niewielkim kosztem pozyskać osobę, która uratuje życie chorym. Dlatego też pobranie krwi pępowinowej podczas porodu zabezpieczy nas w przyszłości przed ewentualną chorobą.

Wiele osób decyduje się, ponieważ w ten sposób ratują życie komuś kto zachorował. Białaczka może dopaść każdego z nas, więc nie można odbierać tej możliwości komukolwiek, jeśli możemy pomóc.

Banki komórek macierzystych służą do przechowywania informacji o komórkach macierzystych, które w razie potrzeby są badane pod kątem zgodności DNA.

Można też pobrać komórki ze szpiku kostnego.

Przy pobraniu komórek z krwi obwodowej dawca otrzymuje substancję hormonalną, która pobudza produkcję komórek, przez co można ją pobrać bezpośrednio z krwi. Również pobranie ze szpiku kostnego nie wiąże się z większym bólem. Szpik się regeneruje – zazwyczaj następuje to w ciągu dwóch, trzech tygodni od pobrania.

Komórki macierzyste pobiera się pod narkozą i konieczny jest wówczas 2-3 dniowy pobyt pacjenta w szpitalu, przeciwnie do pobierania z krwi obwodowej.

Komórki macierzyste pobrane ze szpiku nie powodują, że szpiku brakuje bądź się nie regeneruje. Pacjent może odczuwać delikatny ból, porównywalny do stłuczeń. Takie pobieranie komórek jest niezwykle ważne przy chorobach nowotworowych krwi.

Od pacjenta i stanu jego zdrowia zależy jaki sposób pobierania komórek macierzystych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Neuroborelioza – groźna choroba układu nerwowego

Choroby od kleszczowe są bardzo groźne dla ludzi. Mogą nawet doprowadzić do śmierci. Ich bezpośrednią przyczyną jest zaatakowanie organizmu przez...

Zamknij