Choroby

Czy twoje dziecko ma ospę?

Niczym niezwykłym jest fakt, że każdy rodzic zaczyna odczuwać niepokój, jeśli zauważa zmiany skórne u  swojego dziecka, a pociecha skarży się na dokuczliwy świąd. Takie objawy (jeśli oznaczają ospę) są zwykle niegroźne dla dzieci  i nie niosą ze sobą ryzyka powikłań. Skóra dziecka ospa cechuje się charakterystyczną wysypką, która pojawia się dopiero po pewnym czasie od zainfekowania wirusem.

Etapy ospy u dzieci

Pierwszym etapem ospy jest inkubacja, czyli wylęganie się choroby. Od momentu zarażenia wirusem do czasu ujawnienia się objawów, które możemy przypisać konkretnej chorobie, mija zwykle około 2 – 3 tygodni. Okres inkubacji może być znacznie dłuższy, jeśli mamy do czynienia zaburzeniami odporności.

W czasie okresu prodromalnego obserwujemy pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz  gorączkę, która waha się pomiędzy 37 a 40 stopniami Celsjusza. Na tym etapie choroby konieczna jest wizyta u lekarza, który stwierdzi czy maluszek jest zarażony ospą, czy może mamy do czynienia z inną infekcją.

Trzecim etapem jest pojawienie się zmian skórnych. Skóra dziecka ospa posiada wykwity, które ulegają przekształceniom. Pierwsze wykwity można zauważyć zwykle w rejonie głowy oraz szyi. Kolejne zmiany pojawiają się na tułowiu i kończynach. Skóra dziecka ospa, to wykwity, które mają średnicę od 1 do 4 milimetrów kwadratowych. Charakterystycznym objawem, który towarzyszy wysypce jest dokuczliwy świąd. Zmiany towarzyszące ospie rzadziej dotykają narządów płciowych oraz błon śluzowych jamy ustnej  i gardła.

Etapy wysypki

Początkowo, na skórze naszych pociech pojawiają się małe czerwone  plamki. Po kilku dniach możemy już zaobserwować grudki, które później przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Skóra dziecka ospa ma ostatecznie strupki, które utworzyły się pod wpływem wyschnięcia pęcherzyków.

Jeżeli twoje dziecko jest marudne, zmęczone, skarży się na swędzące krostki i gorączkuje, to z pewnością powinieneś udać się z nim do lekarza. Innymi objawami ospy mogą być także brak apetytu oraz bóle mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Maluch u dentysty

Nawet, jeśli Twoje dziecko ma jeszcze niewiele zębów, zadbaj o regularne wizyty u dentysty. To niezbędne nie tylko dla małych...

Zamknij