Choroby

Czy możliwa jest ochrona skóry dla pacjentów ze stomią?

Osoba ze wstawioną przetoką nie ma łatwego życia. Nie dość, że odczuwają duży dyskomfort z powodu nienaturalnego sposobu wydalania, to muszą uważać na uszkodzenia skóry. Te ostatnie mogą się pojawić po kontakcie wrażliwej wokół otworu skóry z drażniącą zawartością jelit.

Dobrze przyklejać worki i spryskiwać otwór

 

Priorytetem w terapii powinna być dbałość o skórę wokół otworu. Nie można dopuścić, by zawartość worków wylewała się. To narazi delikatną skórę na podrażnienia i zakażenia bakteryjne czy grzybicze. To bardzo skomplikuje i wydłuży proces leczenia. Co więc taki pacjent powinien robić, żeby uniknąć czarnego scenariusza?

Po pierwsze, właściwie montować worek przy otworze. To zminimalizuje ryzyko wycieku moczu, kału, żółci czy innego płynu bądź wydzieliny. Nie jest to jednak wcale takie proste, bo opatrunki przykleja się w tym samym miejscu, co osłabia kondycję skóry.

Po drugie, używać preparatu ochronnego. Może to być np. Cavilon NSBF, który po naniesieniu atomizerem szybko się wchłania i tworzy niewidzialną błonę. Warstwa ta nie dopuszcza do kontaktu płynów fizjologicznych ze skórą. Jest dla niej barierą nie do pokonania.

Ochrona utrzymuje się przez 72 godziny lub do następnej wymiany opatrunku. Działanie ochronne ujawnia się także podczas odklejania plastrów i nakładania nowego bandażu. Wówczas zamiast naskórka zrywana jest sztuczna błona z terpolimeru akrylowego.

Cavilon NSBF może być stosowany z dowolnym środkiem myjącym i antyseptycznym. Zanim jednak nałożymy nowy opatrunek, poczekajmy na całkowite wchłonięcie się preparatu. Wtedy będziemy mieć pewność, że ochrona skóry dla pacjentów ze stomią rzeczywiście zadziała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Materiały opatrunkowe skóry w XXI wieku

Jak mówi znane przysłowie, nieszczęścia chodzą po ludziach. Możemy być bardzo ostrożni, a mimo to dosięgnie nas jakiś pech, w...

Zamknij