Porady

Czy istnieją skutki uboczne aspartamu?

Edukacja konsumencka zyskuje na znaczeniu. Dobrze jest wiedzieć, co się je i znać wpływ zawartych w produktach żywnościowych składników na zdrowie. Dzięki temu można dokonywać świadomych wyborów, które pozwolą prowadzić komfortowe życie.

Aspartam nie szkodzi

Warto m.in. wiedzieć, czym jest aspartam i jak wpływa on na nasz organizm. Wiedza tym jest tym bardziej potrzebna, że pozwoli z dystansem spojrzeć na wszelkie sensacyjne doniesienia o rzekomej szkodliwości tego słodzika.

Aspartam jest właśnie sztucznie wytworzoną substancją słodzącą. Odkrył go w 1965 roku James M. Schlatter z firmy G.D. Searle. Po wielu latach i licznych testach klinicznych środek został dopuszczony do powszechnego obrotu. Pierwszą pozytywną rekomendację wydała w 1981 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

W kolejnych latach zielone światło dla stosowania aspartamu na masową skalę dało wiele innych liczących się organizacji z branży bezpieczeństwa żywności. Decyzje te były poprzedzane licznymi eksperymentami. Ich celem było ustalenie, czy istnieją skutki uboczne aspartamu.

Ani Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ESFA), ani inne instytucje nie doszukały się negatywnego wpływu słodzika na zdrowie człowieka. Rzekome przypadki nowotworów czy innych poważnych chorób wywoływanych spożywaniem syntetycznej substancji słodzącej nigdy nie zostały naukowo potwierdzone.

Nie ma żadnych rzetelnych dowodów, że słodziki zwiększają ryzyko zachorowania na raka, jak twierdzili niektórzy naukowcy. Co prawda istnieje zalecana dopuszczalna dawka dobowa (ESFA ustalił ją na 40 miligramów na kilogram masy ciała), ale by zaobserwować ewentualne skutki uboczne aspartamu, należałoby ją przekraczać regularnie i w znacznym stopniu.

Normalnie odżywiający się człowiek będzie mieć z tym problem. Dopuszczalne dzienne spożycie aspartamu wynosi ok. 3 gramów, co odpowiada 500 gramom czystego cukru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Produkty z aspartamem można kupić wszędzie

W historii przemysłu spożywczego nie brakuje istotnych odkryć i wynalazków. Jednym z nich jest aspartam, znany szerszemu gronu jako słodzik....

Zamknij