Porady

Czy głodówka to dobry sposób na odchudzanie?

Wiele jest osób, które marzą o szczupłej sylwetce. Tymczasem prowadzony tryb życia – brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta – nie sprzyjają realizacji marzeń. Jednak wystarczy odrobina motywacji, aby rozpocząć odchudzanie. Niektórzy, chcąc przyspieszyć ten proces, zamiast racjonalnych sposobów walki z nadwagą, wybierają głodówki. Ale czy jest to dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów?

Głodówka, czyli jak wywołać efekt jo-jo

Głodówka to nic innego jak drastyczne obcięcie ilości dostarczanych kalorii. Takie działanie doprowadza do znacznego deficytu energetycznego, co faktycznie może skutkować znaczną utratą kilogramów. Gdy organizm nie otrzymuje należytej dawki energii, wówczas czerpie ze zgromadzonych w tkance tłuszczowej zapasów.

Warto jednak mieć świadomość, że taki sposób walki z nadwagą wcale nie daje dobrych efektów, szczególnie gdy jest stosowany na dłuższą metę. Drastyczne ograniczenie kalorii doprowadza do silnego osłabienia organizmu oraz niedoborów witaminowych. Tym bardziej, jeśli głodówka trwa dłużej niż kilkanaście dni. Gdy uda się nam wytrwać w jej założeniach, osiągając upragnioną masę ciała, najczęściej nie długo cieszymy się rezultatami. Szybko bowiem uzupełniamy zapotrzebowanie energetyczne. Skutek? Utracone kilogramy wracają do nas niczym bumerang – efekt jo-jo jest gwarantowany.

Głodówka jako wstęp do właściwego odchudzania

Jeśli więc decydujemy się na zastosowanie głodówki, dobrze jest potraktować ją jako wstęp do odchudzania, a nie jako sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami.

Głodówka doskonale oczyszcza organizm z toksyn, ułatwiając późniejsze odchudzanie. Warunek jest tylko jeden – nie może trwać dłużej niż kilka dni. Podczas kuracji należy pamiętać o wypijaniu sporej ilości wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Po takiej kuracji dobrze jest zastosować odpowiednią dietę – jednak taką, której założenia opierają się na zasadach racjonalnego żywienia. Tylko wtedy uda się faktycznie schudnąć, zapobiegając pojawieniu się efektu jo-jo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zapobiec zakwasom?

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie aktywnego trybu życia. Wiele ludzi „rzuca się na głęboką wodę”, podejmując intensywny trening...

Zamknij