Choroby

Czerniak to nowotwór skóry

Co to jest czerniak? Czerniak to jest nowotwór skóry, poważne schorzenie, które niszczy cerę i sprawia, że człowiek ciężko choruje. Komu grozi czerniak skóry? Każdy może zachorować na czerniaka skóry, ale są osoby bardziej na taką chorobę narażone.Bardziej zagrożone czerniakiem są osoby o jasnej karnacji skóry, z niebieskimi oczami, jasnymi włosami, piegami, osoby, które mają krewnych chorujących na czerniaka, osobom, które doznały porażeń słonecznych. Nie wiadomo, dlaczego jedni chorują na czerniaka, a inni wcale. Jednak szansę na pojawienie się nowotworu można ograniczyć rezygnując z opalania oraz wizyt w solarium.

 

Jak rozpoznać czerniaka?

 

Czerniaka można zdiagnozować patrząc na pieprzyki oraz znamiona na skórze. Niepokojące są pieprzyki, które wyglądają niczym małe rany i nie chcą się goić, swędzą, mają zmieniony kolor oraz kształt, krwawią, posiadają perłowy połysk, są asymetryczne, mają szorstką lub łuskowatą powierzchnię. Z takimi znamionami trzeba wybrać się do lekarza, poprosić go o pomoc i diagnozę, nieraz konieczne są szczegółowe badania, które pozwolą wyeliminować podejrzenia lub podjąć leczenie czerniaka. Specjalista użyje dermatoskopu i za jego pomocą wykryje czerniaka. Takie schorzenie można leczyć, ale tylko pięć procent osób z zaawansowanym czerniakiem udaje się wyleczyć. Dlatego im wcześniej wykryta choroba, tym lepiej. Kto powinien zgłosić się na badania dermatoskopowe? Na pewno osoby mające kilkadziesiąt znamion na całym ciele, z jasną karnacją i włosami, lubiące się opalać na plaży lub w solarium, osoby mające nowotwór trzustki, osoby mające znamiona dysplastyczne. Lekarza należy poinformować o problemach i poprosić o badanie, bo im wcześniej się je przeprowadzi, tym lepiej. Czerniak przytrafia się po 50. roku życia, przed 40. rokiem życia jest rzadkością. Czerniak może rozwijać się na twarzy, plecach, nogach czy na oku. Rodzajów czerniaka jest całkiem wiele, ale każdy można wyleczyć pod warunkiem, że wykryty zostanie wcześnie. W końcowej fazie czerniak może być w innych organach w formie przerzutów . Może także atakować węzły chłonne. Nie należy jednak poddawać się, lecz trzeba podjąć leczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Krew pępowinowa może zostać wykorzystana w leczeniu groźnych chorób. Pobranie krwi pępowinowej odbywa się przy porodzie.

Co zrobić, aby pobrać krew pępowinową? Rodzice, którzy zdecydowali się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka, powinni zgłosić się do...

Zamknij