Choroby

Co zrobić po upadku na lodzie?

Upadek na lodzie często wiąże się z urazem kończyny. Trzeba ją unieruchomić i unieść do góry, aby zapobiec pojawieniu się obrzęku. Innym następstwem poślizgnięcia jest uraz głowy, np. wstrząśnienie mózgu. W przypadku objawów, które na niego wskazują (m.in. kłopoty z pamięcią, bóle lub zawroty głowy, należy udać się do lekarza.

Uraz nogi lub ręki po poślizgnięciu się na lodzie – co zrobić?

Uraz nogi to często występujący skutek upadku na lodzie. Jeśli do niego doszło, należy zdjąć buty lub biżuterię. To bardzo istotne, ponieważ obrzęk to objaw pojawiający się w większości przypadków uszkodzeń kończyn. Uniemożliwia zdjęcie pierścionków lub skarpet bez ich rozcinania. Następnie trzeba unieść i unieruchomić rękę bądź nogę, co sprawi, że obrzęk nie będzie się powiększał. Po upadku na lodzie na pewno pojawi się ból, który można uśmierzyć kilkoma metodami. Jedną z nich jest przykładanie lodu do obolałego miejsca. Ważne, aby takim okładem nie dotykać bezpośrednio skóry, bo to może spowodować jej podrażnienie, a nawet odmrożenie. Kostki lodu najlepiej zawinąć w niezbyt gruby materiał. Kolejnym sposobem jest użycie okładu z octem, które kładzie się na skórę. Nie wolno umieszczać na ich powierzchni folią, co powoduje uszkodzenie naskórka. Ocet nie powinien być stosowany na zranione miejsca. Rany trzeba zabezpieczyć przed wniknięciem bakterii i zabrudzeń przy użyciu suchych opatrunków z gazy. Do złagodzenia bólu po poślizgnięciu się na lodzie można też użyć żelu przeciwbólowego (źródło: https://apteline.pl/). Jeśli uraz na skutek upadku spowodował złamanie kończyny, trzeba unieruchomić dwa stawy sąsiadujące z uszkodzoną kością. Do tego celu używa się np. dwóch grubszych kijów lub niewielkich desek i owinięcie ich bandażem dookoła stawów i kończyny. Istnieje możliwość owinięcia złamanej ręki lub nogi bandażem ze zdrową kończyną. W przypadku narastającego bólu, a także po złamaniu należy się udać do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Uraz głowy po upadku na lodzie

Innym częstym skutkiem upadku na lodzie jest uraz głowy, z którym bywają związane otarcia, obrzęki tkanki podskórnej i siniaki. Zdarza się, że występują objawy wskazujące na obrażenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak wstrząs mózgu, krwawienie śródczaszkowe bądź stłuczenie mózgu. Można je rozpoznać po bólach i zawrotach głowy, wymiotach, nudnościach, a także dezorientacji, zaburzeniach pamięci bądź też utraty przytomności lub drgawek. To sygnały oznaczające konieczność niezwłocznego kontaktu ze specjalistą. Objawy te niekiedy pojawiają się po kilku godzinach lub dniach. Każdy z nich, nawet o niewielkim nasileniu, powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jonoforeza: istota i zastosowanie

Leczenie urazów i zmian przeciążeniowych w aparacie ruchu może odbywać się na wiele sposobów. Do najczęściej stosowanych należy fizykoterapia, czyli...

Zamknij