Porady

Co zrobić gdy boli ząb

Każdy z nas przeżył ciężką noc lub dzień, w którym całkowicie wyłączyliśmy się z rzeczywistości przez ból zęba. Jest to ból najbardziej uciążliwy i często nagły. Oczywiście najlepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której zęby zaczynają boleć, jednak kiedy już boli, musimy szybko reagować.

Kiedy nagle rozboli nas ząb, należy szybko udać się do specjalisty stomatologa.

Co jednak robić kiedy nie mamy możliwości szybkiej wizyty?

Należy ratować się doraźnymi metodami domowymi. Przede wszystkim należy szybko zażyć tabletkę przeciwbólową, aby zahamować ból.

Leki przeciwbólowe to podstawa w takich sytuacjach, istnieje jednak wiele tzw. ludowych sposobów, które mogą nam pomóc złagodzić uporczywy ból. Jednym z nich jest przyłożenie do bolesnego miejsca watki nasączonej spirytusem. Jego silne właściwości mogą pomóc złagodzić dolegliwość.

Podobnie działającym sposobem jest przepłukanie ust wodą utlenioną.

Zarówno spirytus jak i woda utleniona mają właściwości niszczące powstałe w miejscu zapalnym bakterie, a to one właśnie są przyczyną powstawania bólu. Czasem wystarczy jednorazowe płukanie, najczęściej trzeba je powtarzać aż do ustąpienia bólu. Pomocna może okazać się duża strzykawka, aby dokładnie trafić w miejsce bólu i ostrzykiwać je płynem do skutku.

Podobne efekty w mniej uciążliwych przypadkach może przynieść płukanie ust ziołami, które nie tylko łagodzą ból, ale również działają antybakteryjnie. I w tym wypadku płukanie należy powtórzyć kilkukrotnie. Można również skorzystać z gotowych aptecznych preparatów odkażających, jednak należy pamiętać, że tego typu metody działają jedynie doraźnie i nie rozwiążą problemu z bolącym zębem na dłużej.

Uciążliwa w takich wypadkach jest również opuchlizna, która powstaje w wyniku obrzęku.

Pomóc mogą okłady z lodu, okład nasączony ziołami. Czasem jednak trzeba po prostu pozwolić opuchliźnie zejść, ponieważ jest ona reakcją na zmiany w obrębie zęba. Opuchlizna występuje również po przebytych zabiegach dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co stoi za pojawieniem się opuchlizny na twarzy?

Opuchlizna, która pojawiła się na twarzy może mieć różne przyczyny np., uraz, wizyta stomatologiczna czy też alergia. Tego typu dolegliwość...

Zamknij