Choroby

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka to choroba weneryczna wywoływana przez bakterie dwoinki Neisseria gonorrhoeae, które nazywane są również gonokokami. Dwoinki występują zazwyczaj w parach we wspólnej otoczce. Poza rzeżączką, bakterie mogą powodować zapalenie spojówek, stawów, okostnej oraz opon mózgowych.

Dwoinki Neisseria gonorrhoea żyją w wilgotnych miejscach: drogach moczowo – płciowych, jamie ustnej oraz odbytnicy. Niezdiagnozowana rzeżączka może doprowadzić do niepłodności, zapalenia przydatków czy stawów u kobiet. Natomiast mężczyźni, którzy nie zgłosili się do urologa mogą mieć rzeżączkowe zapalenie jąder i najądrzy lub prostaty.

Jak wygląda rzeżączka?

Rzeżączce u kobiet towarzyszy ból i pieczenie miejsc intymnych w trakcie oddawania moczu. Mogą się pojawić krwiste lub żółte upławy, a także dyskomfort odczuwany w trakcie stosunku seksualnego. U kobiet często występuje również krwawienie między miesiączkami, wymioty oraz biegunka. Mężczyźni zazwyczaj mają problemy z oddawaniem moczu. Czują ból i pieczenie spowodowane wydobywaniem się z cewki moczowej ropnej wydzieliny. Zarażeni mężczyźni mogą odczuwać także swędzenie w okolicach odbytu. U kobiet miejscem zakażenia jest szyjka macicy, natomiast u mężczyzn – cewka moczowa. Rzeżączkę wykrywa się w trakcie badania bakteriologicznego.

Rzeżączka – jak można się zarazić?

Rzeżączką można się zarazić w trakcie intymnego kontaktu (stosunku seksualnego, oralnego lub analnego) z zarażoną osobą. Do zakażenia może dojść także w trakcie porodu. Jeśli matka miała rzeżączkę, dziecko może dostać rzeżączkowatego zapalenia okolicy oczu, które prowadzi do utraty wzroku. Bakterie dwoinki mogą także przetrwać na desce klozetowej lub ręczniku, dlatego warto zachować szczególną ostrożność w toaletach publicznych. Małe dzieci, które zaraziły się rzeżączką, są leczone penicyliną lub doksycykliną tak jak dorośli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda świerzb?

Świerzb objawia się swędzącą grudkowo-pęcherzykowatą wysypką. Na skórze pojawiają się także charakterystyczne linie, tzw. przeczosy, czyli nadżerki naskórka, które powstają...

Zamknij