Choroby

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa tworzy zespół objawów związanych z naciskiem na nerwy L4, L5, S1 lub na nerw kulszowy, który jest największym nerwem obwodowym w ciele człowieka. Nerw kulszowy składa się z kilku korzeni, które biegną wzdłuż nogi.

Do najczęstszych przyczyn występowania rwy kulszowej zaliczana jest dyskopatia. Jednak ból może pojawić się również z innych przyczyn drażniących nerwy, np. podczas stanu zapalnego, cukrzycy czy choroby nowotworowej. Rwa może wystąpić również u kobiet w zaawansowanej ciąży, ponieważ zmienia się im środek ciężkości oraz złego obciążania kręgosłupa.

Rwa kulszowa – ile trwa?

Rwa kulszowa trwa około 6 tygodni. W czasie ostrego bólu warto leżeć na boku z podkurczonymi nogami. Rwa może mieć bolesny początek wywołany problemami z kręgosłupem lub stopniowo przybierać na sile. Zazwyczaj źródło bólu jest zogniskowane w lędźwiach oraz pośladkach i biegnie wzdłuż całej nogi. W trakcie schorzenia mogą wystąpić również niedowłady, przykurcze mięśni, a także parestezje (mrowienie, drętwienie lub odczuwanie gorąca lub zimna na skórze).

Rwa kulszowa – jak leczyć?

Rwa kulszowa wiąże się z ostrym bólem, dlatego pacjenci szybko udają się do lekarza, który przeprowadza badania mające na celu zdiagnozowanie źródła rwy. Najczęściej chory dostaje leki rozluźniające mięśnie, środki o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Pacjent może również otrzymać proszki nasenne oraz uspokajające. Lekarz może również zrobić choremu zastrzyki z witaminami z grupy B. Kuracja zazwyczaj trwa ok. 10 dni. W trakcie leczenia specjalista może skierować pacjenta także na fizykoterapię (działanie prądem lub polem magnetycznym. Osoby, które mają pracę siedzącą, są szczególnie narażone na występowanie rwy kulszowej, dlatego warto pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy oraz rozciąganiu co dwie godziny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy głodówka to dobry sposób na odchudzanie?

Wiele jest osób, które marzą o szczupłej sylwetce. Tymczasem prowadzony tryb życia – brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta –...

Zamknij