Choroby

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba. Wiele osób na nią cierpi, ale można z nią żyć, ponieważ nie jest to schorzenie śmiertelne. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Jest to schorzenie immunologiczne, a procesy zapalne powodują, że na skórze pojawiają się wykwity. Jest to choroba, która widoczna jest na skórze. Należy do chorób dziedzicznych. Immunologiczne czynniki mają swój udział w powstawaniu tej choroby, która jest niezakaźna i niezłośliwa. Przewlekła choroba nasila się po dwudziestym i trzydziestym roku życia. Znana była już za czasów Hipokratesa.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca to choroba przewlekła, polega  a pojawianiu się grudek na skórze. Mogą one być okrągłe, czerwone lub brunatne, pokryte są łuską o szarym kolorze. Plamy pojawiają się na plecach, pośladkach, czole, karku oraz za uszami. Na zwykłą łuszczycę zapada 90 procent osób. Zmiany mogą być łagodne lub nasilone. Niektóre osoby cierpią na łuszczycowe zapalenie stawów, które jest bardzo dokuczliwe. Nieraz lekarze biorą łuszczycę za atopowe zapalenie skóry, co jest znaczącym błędem. Alkohol, nadwaga, niedobór snu, przemęczenie, palenie papierosów przyczyniają się do nasilenia się objawów łuszczycy. To choroba, która męczy oraz stresuje, ale można ją kontrolować oraz leczyć. Zmiany na skórze swędzą i to bardzo deprymuje chorego. Poza tym często otoczenie odsuwa się od ludzi cierpiących na tę chorobę. Wystąpienie pierwszych objawów choroby może poprzedzić angina lub inne pojawiające się przeziębienie. Tak dzieje się u dzieci. Na łuszczycę cierpi około 2 procent ludzkości.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią zarazić, dlatego unikanie osoby z łuszczycą wcale nie jest celowe. O wiele lepiej zachować poprawne kontakty, chociaż zmiany skórne mogą odrzucać i zniechęcać. Zachowanie normalne i spokojne jest zalecane.

Jak leczyć łuszczycę? Chorobę taką leczy się naświetlaniami, kremami oraz żelami. Postępować należy ściśle według wskazówek lekarza, który prowadzi chorego i sprawia, że łuszczyca ma łagodniejszy przebieg. Należy zachować ciągłość leczenia, ponieważ tylko ona gwarantuje lepsze samopoczucie każdemu choremu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przetrwać lato

Zbliża się lato i kolejna fala upałów. A gdy na dworze panują przysłowiowe tropiki my jesteśmy zagrożeni udarem cieplnym. Jak...

Zamknij