Choroby

Co to jest echo serca?

Echokardiografia, która nazywana jest również echem serca lub USG serca, to sposób badania mięśnia sercowego przez wykorzystanie zjawiska echa ultradźwięków. Obserwacja organu na monitorze pozwala ocenić jego wielkość, pracę, przypływ krwi między komorami a przedsionkami oraz naczyń krwionośnych (aorty, tętnic, żył). USG serca pomaga wykryć nowotwór lub skrzeplinę, a także płyn w osierdziu. Na echo serca kierowane są osoby, które mają podejrzenie:

• wad serca,
• zaburzeń rytmu serca,
• choroby wieńcowej,
• nadciśnienia tętniczego,
• choroby układu krążenia,
• zapalenia wsierdzia,
• przerostu mięśnia sercowego.

Badanie pozwala precyzyjnie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz rozpocząć leczenie.

Jak wygląda badanie echo serca?

Na echo serca nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Badanie nie jest inwazyjne, może być również wykonywane kobietom w ciąży. Wśród badań echokardiograficznych można wyróżnić badanie przezklatkowe, przezprzełykowe oraz obciążeniowe. Istnieje także echokardiografia trójwymiarowa, kontrastowa oraz wewnątrzsercowa. W przypadku badania przezklatkowego, pacjent kładzie się rozebrany od pasa w górę na plecach na leżance. Lekarz smaruje go specjalnym żelem, a następnie dzięki falom wysyłanym przez głowicę od aparatu, na ekranie monitora pojawia się zapis pracy serca. Echokardiografię przezprzełykową wykonuje się na czczo. Po otrzymaniu znieczulenia miejscowego, lekarz wkłada pacjentowi do ust sondę, która znajdując się blisko serca, może precyzyjnie określić jego strukturę. Aby uzyskać badanie z kontrastem, do żył pacjenta wstrzykuje się specjalny płyn.

Ile trwa echo serca?

W zależności od doświadczenia echokardiografisty badanie przezklatkowe trwa od dziesięciu do trzydziestu minut. Jeśli potrzebna jest również echokardiografia przezprzełykowa, pomiary trwają godzinę. Istnieje lista akredytowanych gabinetów stworzona przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, w których badanie zostanie wykonane profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dobre buty do biegania

Bieganie jest w modzie. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju aktywność widząc, jakie korzyści zdrowotne można osiągnąć. Niestety...

Zamknij