Choroby

Co to jest dysfagia?

Bywają różne przypadłości związane ze spożywaniem pokarmów. W sytuacji, kiedy chodzi o kłopoty z przełykaniem, to może być to oznaką choroby. Czasem tego rodzaju dysfunkcja może być obecna podczas infekcji gardła. Jednak bywają też i groźniejsze problemy z niemożnością prawidłowego przełykania. Samo schorzenie znane jest pod terminem dysfagii. Może występować wspólnie z chorobami nowotworowymi. W przypadku ignorowania objawów jest możliwość doprowadzenia swojego organizmu do sporego wyniszczenia. Dzieje się tak, gdy spożywanie pokarmów jest ograniczone.

 

Przyczyny i skutki wynikające z problemów z połykaniem

 

To, że mamy trudności związane z przełykaniem może mieć podłoże w wielu aspektach. Jak już zostało wspomniane na wstępie dysfagia, może wiązać się z występowaniem nowotworów gardła bądź jamy ustnej. Do tego pojawia się ona również przy chorobie Parkinsona, udarze mózgu oraz stwardnieniu rozsianym. Oprócz tego dysfagia podnosi ryzyko zachorowania na zachłystowe zapalenia płuc. Ciężko jest oszacować dokładną liczbę osób, jakie uskarżają się na tego rodzaju schorzenia. Z całą pewnością da się stwierdzić, że dotyka ono osoby w podeszłym wieku. Ocenia się, iż prawie 50% pacjentów domów opieki ma problem z tym schorzeniem. Dysfagia jest chorobą, która odgrywa niemałą rolę w obniżeniu się jakości życia pacjentów. Mając trudności z przyjmowaniem pokarmów, siłą rzeczy dostarcza się ograniczoną ilość składników odżywczych. Ten fakt z kolei może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia i podatność na choroby. Występują też kłopoty z relacjami towarzyskimi, gdy zachodzi konieczność spożywania posiłków.

 

Jak sobie radzić z dysfagią?

 

Przystąpienie do leczenia musi być poparte ustaleniem źródła tej choroby. Nie chcąc dodatkowo nadszarpywać stanu zdrowia, zaleca się przy dysfagii zastosować modyfikacje w diecie. Dużą ulgą dla pacjentów jest zmiana konsystencji posiłków. Optymalnym rozwiązaniem jest więc w tej sytuacji zastosowanie posiłków o konsystencji papki. Można się również spotkać z karmieniem przy pomocy sondy. W tych bardziej poważnych sytuacjach praktykuje się poszerzanie światła przełyku metodami operacyjnymi.

 

Dysfagia to duże utrudnienie dla chorego i w żadnym razie nie można jej bagatelizować. Jest to w końcu przypadłość niejednokrotnie związana z groźnymi chorobami. Skutkiem tego niezwykle ważną rolę ma w tej sytuacji do odegrania diagnostyka oraz precyzyjne określenie źródła schorzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sprawdzić płodność u mężczyzn? Przyczyny niepłodności męskiej

Proces diagnostyczny męskiej niepłodności wymaga realizacji różnorodnych i czasochłonnych badań oraz dokładnego wywiadu lekarskiego. Mężczyznę poddaje się m.in. badaniom fizykalnym,...

Zamknij