Choroby

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa nazywana jest również chorobą niedokrwienia serca spowodowaną przez zbyt małą ilość krwi dostarczaną do mięśnia sercowego przez żyły. Do najczęstszych przyczyn schorzenia zaliczane jest zwężenie oraz miażdżyca tętnic wieńcowych.

Ryzyko choroby wieńcowej zwiększa się u osób, które palą papierosy, mają nadciśnienie tętnicze i podwyższony poziom cholesterolu, cukrzycę, są otyłe lub narażone na duży stres. Niedokrwienie serca może doprowadzić do dusznicy bolesnej, a także zawału mięśnia sercowego. Choroba wieńcowa najczęściej objawia się kłuciem w okolicach klatki piersiowej, który promieniuje do żuchwy, pleców lub lewej nogi. Do innych objawów należą:
• kołatanie serca,
• pocenie się,
• płytki oddech,
• mdłości,
• zawroty głowy,
• uczucie kołatania mięśnia sercowego.

W niektórych przypadkach dochodzi do pełnościennego zawału serca, który jest pierwszym objawem choroby.

Jak leczyć chorobę wieńcową?

Leczenie choroby wieńcowej polega na zmianie trybu życia pacjenta oraz regularnym stosowaniu leków, które rozszerzają żyły, doprowadzając krew do mięśnia sercowego. Ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi oraz przestrzeganie diety. Jeśli pacjent jest po pierwszym zawale, do tętnicy wieńcowej może zostać wszczepiony stent, który rozszerza światło w żyłach. Innym rozwiązaniem jest wszczepienie pomostu aortalno-wieńcowego (by-passów), który poprawia ukrwienie serca.

Co jeść podczas choroby wieńcowej?

Podczas choroby wieńcowej można jeść produkty, które są lekkostrawne i nie zawierają tłuszczu np. odtłuszczone mleko czy chudy ser. W diecie pacjenta powinno się znaleźć pełnoziarniste pieczywo, morskie ryby (łosoś czy makrela) oraz warzywa (np. czosnek). Z codziennego menu warto wyeliminować łatwo przyswajalne cukry i słodycze. Dobrym rozwiązaniem jest jedzenie kilku (4-5) mniejszych posiłków w ciągu dnia, które nie obciążają serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest EKG?

Elektrokardiografia (EKG) to podstawowe badanie serca, które powinien wykonywać regularnie każdy dorosły człowiek. Na podstawie czynności bioelektrycznej mięśnia sercowego można...

Zamknij