Choroby

Co to jest badanie CRP?

Badanie CRP jest wykonywane z próbki krwi i nie musi odbywać się na czczo. W okresie letnim pół godziny przed jego przeprowadzeniem należy wypić szklankę wody bądź gorzkiej herbaty. Wyniki CRP informują o stężeniu białka C-reaktywnego w organizmie. Jest ono produkowane przez wątrobę. Poziom tej substancji rośnie w przypadku pojawienia się infekcji. Badanie przeprowadza się m.in. u osób, u których podejrzewa się choroby trzustki bądź układu naczyniowego. Jest też wykonywane u pacjentów leczonych na choroby autoimmunologiczne. Pozwala monitorować ich stan i kontrolować przebieg terapii.

Jak czytać wyniki badania CRP?

Prawidłowa wartość CRP to 0,08-3,1 mg/l. Norma u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, otyłych oraz palących papierosy jest wyższa i może wynosić >10mg/l. Wyniki badania u pozostałych należy interpretować w następujący sposób:

  • CRP znajdujące się w przedziale 3,1-10 mg/l wskazuje na infekcję, najczęściej wywołaną przez zakażenie;,
  • CRP powyżej 10 mg/l i poniżej 40 mg/l informuje o infekcji wirusowej lub łagodnym stanie zapalnym,występuje też u kobiet w ciąży,
  • CRP <200 mg/l to znak infekcji bakteryjnej,
  • CRP <500 mg/l oznacza ciężkie zakażenie bakteryjne, tak wysoki wynik pojawia się też u osób poparzonych.

Na wyniki badania CRP może wpływać przyjmowanie niektórych leków. W ten sposób działają preparaty obniżające poziom cholesterolu, np. statyny i fibraty. Zafałszowany obraz stężenia białka reaktywnego C we krwi może być spowodowany także środkami stosowanymi w leczeniu jaskry, chorób tarczycy oraz serca, tzw. betablokerami. Badanie pozwala także określić ryzyko pojawienia się schorzeń sercowo-naczyniowych. W takim przypadku powinno być jednak wykonywane, kiedy pacjent nie cierpi na infekcję. W innym razie wynik nie będzie miarodajny. Poniższe wartości informują o wielkości ryzyka zachorowania:

  • CRP poniżej 1 mg/l oznacza małe ryzyko sercowo-naczyniowe,
  • CRP w przedziale1-3mg/l to niewielkie ryzyko pojawienia się schorzenia układu krążenia,
  • CRP powyżej 3mg/l sygnalizuje duże ryzyko.

Ile kosztuje badanie CRP?

Koszt badania CRP w zależności od laboratorium wynosi od 10 do 15 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką skutecznością charakteryzują się zabiegi in vitro?

Dla wielu par leczących się na niepłodność in vitro okazuje się jedynym rozwiązaniem i szansą na posiadanie potomstwa. Czy już...

Zamknij