Choroby

Co to jest ablacja serca?

Ablacja to zabieg, który jest stosowany w leczeniu arytmii serca. Polega na zniszczeniu ogniska lub dodatkowej drogi przewodzenia. To właśnie one powodują zaburzenia rytmu mięśnia sercowego. W trakcie ablacji używa się prądu o częstotliwości radiowej. Zabieg ma bardzo wysoką skuteczność.

Na czym polega zabieg ablacji?

Ablacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym bądź po podaniu opioidów (leków przeciwbólowych) lub też środków uspokajających. Pacjent ma zakładany wenflon, przez który w trakcie zabiegu mogą być podawane leki zmniejszające ból. Ablację przeprowadza się po wykonaniu badania elektrofizjologicznego. Do tętnicy lub żyły udowej wprowadza się metalową igłę, którą następnie wymienia się na plastikową koszulkę naczyniową. Przez nią do serca prowadzi się elektrody. Można je także skierować przez żyłę podobojczykową. Końcówkę elektrody rozgrzewa się do około 60 stopni Celsjusza, a następnie „wypala” nią fragment mięśnia sercowego, w którym znajduje się źródło arytmii. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie w klatce piersiowej. Powinien zgłosić to lekarzowi, który zadecyduje o podaniu leków przeciwbólowych. Ablacja trwa kilka godzin i jest kontrolowana przez aparat rentgenowski.

Zalecenia po ablacji

Po zabiegu pacjent powinien leżeć płasko na plecach i unikać zginania kończyn. Dzięki temu nakłuta tętnica bądź żyła ma możliwość zagojenia się. Osoba po przebytej ablacji może wyjść do domu tego samego lub następnego dnia. Po usunięciu ogniska arytmii należy też ograniczyć wysiłek fizyczny. Przez około tydzień po ablacji trzeba oszczędzać nogę, która została nakłuta. Nie powinno się schylać ani robić przysiadów. Przy wykonywaniu tych czynności może bowiem pojawić się krwawienie z żyły lub z tętnicy. Najlepiej unikać podnoszenia ciężkich rzeczy. Do pełnej aktywności można wrócić po uzgodnieniu tego z lekarzem. Bierze on pod uwagę samopoczucie pacjenta, jego inne ewentualne choroby, przyjmowane leki oraz prowadzony dotychczas tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Codziennie rano tracisz kilka włosów? Stan ten zaczyna Cię niepokoić, ponieważ nie chcesz wyłysieć? Spokojnie, utrata niewielkiej ilości włosów to...

Zamknij