Choroby

Co stoi za pojawieniem się opuchlizny na twarzy?

Opuchlizna, która pojawiła się na twarzy może mieć różne przyczyny np., uraz, wizyta stomatologiczna czy też alergia. Tego typu dolegliwość może być niespecyficznym objawem, pojawić się może w stanach fizjologicznych jak i w poważnych chorobach. Aby odpowiednio móc zdiagnozować przyczynę wystąpienia opuchlizny na twarzy jest odpowiednia diagnoza i ustalenie ile czasu utrzymuje się obrzęk, kiedy znika i czy występują inne dolegliwości.

W tym celu warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednią diagnostykę oraz badania laboratoryjne. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Najczęstsze przyczyny występowania opuchlizny na twarzy

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania opuchlizny na twarzy jest następstwo urazu np., wypadku lub pobicia. Tego typu opuchliźnie towarzyszy zasinienie, powierzchowne uszkodzenie naskórka oraz tkliwość palpacyjna. Tego typu opuchlizna ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Inną chorobą, która wywołuje opuchliznę na twarzy jest pokrzywka. Jest to głównie objaw alergiczny, a cechą rozpoznawalną są swędzące bąble o podłożu obrzękowym. Należy wówczas przyjmować leki przeciwhistaminowe. Obrzęk na twarzy może również pojawić się w momencie, gdy zostaniemy pogryzieni przez owady. Wówczas ognisko obrzęku jest małe i ustępuje samoistnie.

Opuchlizna na twarzy może być też wywołana wcześniejszą wizytą u stomatologa. Może też świadczyć o tworzeniu się ropnia zębopochodnego. Wówczas opuchliźnie towarzyszy silny ból, zaczerwienienie, opuchlizna twarzy nad zębem oraz trudność mówienia. Oczywiście taka sytuacja wymaga niezwłocznej wizyty u stomatologa.

Nie można również zapomnieć o tym, że opuchlizna na twarzy może być objawem choroby nerek. Wystąpienie takiej opuchlizny jest typowe dla zespołu nerczycowego. Oznacza to, że wraz z moczem wydalamy zbyt dużo białka. W przypadku tej choroby twarz w pierwszej kolejności robi się opuchnięta w okolicach powiek. W takim przypadku zalecane jest niezwłoczne udanie się do lekarza rodzinnego w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożeniu leczenia, które w tym przypadku jest nieuniknione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wyjaśniamy, czym jest metoda ICSI w leczeniu niepłodności

Jedną z przyczyn niepowodzeń w staraniach o potomstwo jest kiepska jakość nasienia ojca. W takich przypadkach eksperci zalecają zastosowanie specjalnej...

Zamknij