Właściwości lecznicze masażu
Masaż to jeden z zabiegów leczniczych, który polega na wywieraniu ucisku na tkanki przy pomocy określonych ruchów w różnym tempie. Zwykle wykonuje się go dłońmi, ale można wspomagać się także różnymi przyrządami – gorącymi kamieniami, świecami, pędami bambusa lub membraną wpadającą w wibracje dzięki wodzie. Masażem mogą zajmować się osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą na temat anatomii i fizjologii człowieka. Sprawdzonych masażystów można znaleźć na stronie ktociewyleczy.
Masaż polega na wywieraniu wpływu na mięśnie, więzadła, ścięgna, skórę, torebki stawowe oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Tym samym pośrednio działa na układ krążenia, oddechowy, nerwowy i wewnątrzwydzielniczy. Celem masażu jest jest zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych. Często stosuje się go także profilaktycznie.
Podczas masażu pobudzone zostają receptory, w wyniku czego układ nerwowy wysyła impulsy do mięśni i narządów wewnętrznych. Odpowiednie ruchy wpływają też na rozmieszczenie krwi i limfy, a w konsekwencji na procesy regeneracyjne. Wspomagają też leczenie wielu schorzeń.
Choroby, na które pomaga masaż
Masaż wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Najczęściej są to stany po urazach mechanicznych, zmiany zwyrodnieniowe lub dolegliwości wynikające z przeciążenia jego struktur (najczęściej krążków międzykręgowych). Masaż pomaga również na stany zapalne stawów, mięśni i ścięgien oraz w różnego rodzaju zespołach bólowych.
Wskazaniem do masażu są również:
- obrzęki limfatyczne,
- stan po zakrzepowym zapaleniu żył,
- blizny pourazowe i pozabiegowe,
- zaniki i niedowłady mięśni w chorobach układu nerwowego,
- porażenia mięśniowe.
Uważa się także, że masaż wpływa pozytywnie na układ nerwowy (dzięki rozluźnieniu mięśni oddechowych) i układ krążenia. Niektórzy twierdzą, że przy jego pomocy można wzmocnić odporność. Bardzo wiele osób korzysta z masażu w celach relaksacyjnych, odprężających i antystresowych.
Jakie są rodzaje masażu?
Wyróżnia się kilka rodzajów masażu. Metoda jest wybierana przez specjalistę odpowiednio do schorzenia i stopnia zaawansowania. Najbardziej znane są masaże:
- klasyczny (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, wibracja, roztrząsanie i wałkowanie),
- tkanek głębokich (poprzez ruchy rozciągające w różnych kierunkach, skracanie mięśnia, ruch w poprzek włókien mięśniowych),
- limfatyczny (rozcieranie i przepychanie chłonki),
- mięśniowo-powięziowy (ucisk wrażliwych miejsc w mięśniach i powięziach).
Wyróżnia się także masaż segmentarny, punktowy oraz obejmujący całe ciało. Niezależnie od rodzaju powinien być on zawsze poprzedzony szczegółowym wywiadem chorobowym.