Choroby

Co można wyleczyć masażem?

Właściwości lecznicze masażu

Masaż to jeden z zabiegów leczniczych, który polega na wywieraniu ucisku na tkanki przy pomocy określonych ruchów w różnym tempie. Zwykle wykonuje się go dłońmi, ale można wspomagać się także różnymi przyrządami – gorącymi kamieniami, świecami, pędami bambusa lub membraną wpadającą w wibracje dzięki wodzie. Masażem mogą zajmować się osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą na temat anatomii i fizjologii człowieka. Sprawdzonych masażystów można znaleźć na stronie ktociewyleczy.

 

Masaż polega na wywieraniu wpływu na mięśnie, więzadła, ścięgna, skórę, torebki stawowe oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. Tym samym pośrednio działa na układ krążenia, oddechowy, nerwowy i wewnątrzwydzielniczy. Celem masażu jest jest zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych. Często stosuje się go także profilaktycznie.

 

Podczas masażu pobudzone zostają receptory, w wyniku czego układ nerwowy wysyła impulsy do mięśni i narządów wewnętrznych. Odpowiednie ruchy wpływają też na rozmieszczenie krwi i limfy, a w konsekwencji na procesy regeneracyjne. Wspomagają też leczenie wielu schorzeń.

Choroby, na które pomaga masaż

Masaż wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Najczęściej są to stany po urazach mechanicznych, zmiany zwyrodnieniowe lub dolegliwości wynikające z przeciążenia jego struktur (najczęściej krążków międzykręgowych). Masaż pomaga również na stany zapalne stawów, mięśni i ścięgien oraz w różnego rodzaju zespołach bólowych.

 

Wskazaniem do masażu są również:

  • obrzęki limfatyczne,
  • stan po zakrzepowym zapaleniu żył,
  • blizny pourazowe i pozabiegowe,
  • zaniki i niedowłady mięśni w chorobach układu nerwowego,
  • porażenia mięśniowe.

 

Uważa się także, że masaż wpływa pozytywnie na układ nerwowy (dzięki rozluźnieniu mięśni oddechowych) i układ krążenia. Niektórzy twierdzą, że przy jego pomocy można wzmocnić odporność. Bardzo wiele osób korzysta z masażu w celach relaksacyjnych, odprężających i antystresowych.

Jakie są rodzaje masażu?

Wyróżnia się kilka rodzajów masażu. Metoda jest wybierana przez specjalistę odpowiednio do schorzenia i stopnia zaawansowania. Najbardziej znane są masaże:

  • klasyczny (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, oklepywanie, wibracja, roztrząsanie i wałkowanie),
  • tkanek głębokich (poprzez ruchy rozciągające w różnych kierunkach, skracanie mięśnia, ruch w poprzek włókien mięśniowych),
  • limfatyczny (rozcieranie i przepychanie chłonki),
  • mięśniowo-powięziowy (ucisk wrażliwych miejsc w mięśniach i powięziach).

 

Wyróżnia się także masaż segmentarny, punktowy oraz obejmujący całe ciało. Niezależnie od rodzaju powinien być on zawsze poprzedzony szczegółowym wywiadem chorobowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Joga i jej wpływ na zdrowie człowieka

Joga to rodzaj aktywności, który zdobywa coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Praktyka pozwala poprzez właściwy trening ciała uzdrowić...

Zamknij