Choroby

Choroba niedokrwienna serca – objawy, przyczyny i leczenie

Choroba niedokrwienna serca polega na tym, że do mięśnia sercowego nie dociera odpowiednia ilość krwi bogatej w tlen i substancje odżywcze, a to z kolei powoduje niedotlenienie serca. Zdrowie powinno być najważniejsze dla każdego człowieka, dlatego szczególnie powinno się zadbać o swoje serce.

W chorobie niedokrwiennej serca przy postaci przewlekłej stosuje się leczenie farmakologiczne bądź przy ostrym niedokrwieniu mięśnia sercowego leczenie zabiegowe. Podczas diagnozowania ważne znaczenie ma ciśnienie krwi (czy np. ma się nadciśnienie) oraz (aby kardiolog mógł postawić właściwą diagnozę) należy dodatkowo wykonać EKG serca.

Choroba niedokrwienna serca i jej objawy

Choroba niedokrwienna serca daje następujące objawy: brak tchu, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszności, przyspieszony oddech, osłabienie, zmęczenie, nudność i wymioty oraz zawroty głowy. Zdarzają się też takie sytuacje, w których objawy się nie pojawiają i wtedy przebiega bezobjawowo, a dopiero stwierdza się ją, gdy objawi się jako zawał serca. Dlatego też zawczasu warto stosować leki profilaktyczne na choroby układu krążenia (np. Polocard).

Choroba niedokrwienna serca i jej przyczyny

Jedna z najczęstszych przyczyn choroby, jaką jest choroba niedokrwienna serca, jest choroba wieńcowa, czyli miażdżyca. Inne przyczyny tej choroby to: zwężenie tętnic wieńcowych, infekcje bakteryjne lub grzybicze, zakrzepy, niedociśnienie, anemia oraz wady w budowie serca i naczyń wieńcowych.

Choroba niedokrwienna serca – leczenie

Chorobę niedokrwienną serca w postaci przewlekłej leczy się poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego. Leczenie ma na celu ograniczyć ilość napadów niedokrwienia, zlikwidować objawy oraz zahamować rozwój choroby. Natomiast w postaci ostrej, gdzie pojawił się zawał serca, konieczne jest udrożnienie zamkniętej tętnicy.

Zdrowie jest bardzo ważne, dlatego trzeba przedwcześnie należy zadbać o to, aby nie pojawiała się choroba niedokrwienna serca. Można stosować profilaktycznie leki, które mają na celu zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko na niedotlenienie serca, zawał, miażdżycę czy pojawienie się objawów, takich jak kołatanie serca. Warto też wykonywać profilaktycznie echo serca, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Nie wolno bagatelizować żadnej choroby układu krążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Plamy na ciele oraz dolegliwości

Masz czerwone plamy na ciele? Zobacz, co Ci dolega i nie lekceważ takich dolegliwości. Plamy na ciele mogą oznaczać szerokie...

Zamknij