Porady

Ból zębów w ciąży

Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety, wiążą się z nią też rozmaite dolegliwości. Nie wszystkie można leczyć tak, jak zwykle, a na niektóre trzeba szczególnie uważać. Zaniedbanie bólu zęba może spowodować poważne konsekwencje nie tylko u matki, ale również u nienarodzonego dziecka.

Niezbędna wizyta u dentysty

Odwiedzin u stomatologa nie należy się obawiać. Większość gabinetów jest przystosowana do przyjęcia ciężarnych a lekarze zostali odpowiednio przeszkoleni i wiedzą, jakie środki są odpowiednie dla kobiet spodziewających się dziecka. Gdy boli ząb, należy natychmiast udać się do specjalisty, gdyż nieleczony stan zapalny może rozszerzyć się na dziąsła i całą jamę ustną.

Ograniczenie leków przeciwbólowych

Zwykle pierwszym odruchem przy bólu zęba jest przyjęcie tabletki przeciwbólowej. W ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, należy bezwzględnie unikać wszelkich leków stosowanych samodzielnie. O podaniu środków przeciwbólowych powinien zadecydować lekarz.

Jeśli chodzi o znieczulenie miejscowe stosowane niekiedy przy leczeniu zębów, specjaliści nie mają większych przeciwskazań. Teoretycznie może ono wywołać niewielkie skurcze macicy, ale zazwyczaj kobietom bardziej szkodzi stres pojawiający się na fotelu dentystycznym.

Podsumowanie

O zęby najlepiej zadbać przed zajściem w ciążę. Jeśli nie ma już takiej możliwości, warto kontrolować stan uzębienia, ale bez wykonywania zbędnych zabiegów, które lepiej odłożyć na później. Watro zaufać specjalistom, którzy odpowiednio zadbają o zdrowie mamy i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Poprawny sposób wyciągania kleszcza

W momencie, gdy na swoim ciele znajdziemy kleszcza powinniśmy jak najszybciej go usunąć. Dzięki temu ochronimy swój organizm przed drobnoustrojami,...

Zamknij