Porady

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu i wypełnieniu chorego kanału odpowiednim środkiem dentystycznym, aby bakterie nie mogły go dalej niszczyć. Zazwyczaj leczone są zęby wielokanałowe, trzonowe, ponieważ są najbardziej narażone na próchnicę przez ciężki dostęp do nich podczas codziennej higieny. Leczenie kanałowe jest stosunkowo ciężkim zabiegiem dentystycznym, polegającym na usunięciu martwej miazgi zęba łącznie z jego nerwami i zastąpienie ich wypełniaczem dentystycznym. Taki ząb pozostaje martwy, jednak zdrowy, nie ma potrzeby go usuwania. Leczenie kanałowe, wbrew powszechnej opinii nie musi być bolesne.

Następstwa inwazyjnej terapii

Po leczeniu kanałowym może pojawić się spory ból, jednak zazwyczaj szybko on znika, ponieważ ząb jest już zatruty i oczyszczony z nerwów. Jest to więc najczęściej obrzęk, który po kilku dniach ustępuje. Na pewno najbardziej bolesny jest okres przed zabiegiem, kiedy to bakterie niszczące nerwy działają wewnątrz kanału.

Leczenie kanałowe niejako ratuje zniszczony ząb, ponieważ wypełnienie utrzymuje go na miejscu, pomimo, że ząb jest już martwy. Często następuje obumieranie zęba przez co kolorem może on różnić się stopniowo od pozostałych, ponieważ ciemnieje.

W takiej sytuacji, szczególnie jeśli sprawa dotyczy jednego z bardziej widocznych, przednich zębów, pacjenci często decydują się na założenie koronek lub licówek, które przywracają biel zębowi i stapiają go kolorystycznie z pozostałymi. Takie rozwiązanie jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami i często nie jest do wykonania w czasie jednej wizyty.

Zagrożenie zgorzelą

Zdarza się, że zniszczony kanał nie nadaje się do szybkiego wypełnienia, ponieważ wdaje się zgorzel czyli wciąż pracują w nim próchnicze bakterie.

W tej sytuacji stomatolog musi najpierw usunąć stan zapalny i zlikwidować bakterie, a dopiero w czystym zupełnie kanale pracować nad jego wypełnieniem. Takie przypadki jednak zdarzają się stosunkowo rzadko i są wynikiem wyjątkowych zaniedbań, warto więc udać się do stomatologa dużo wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak szybko schudnąć?

Najlepszym sposobem na szybkie i efektywne odchudzanie jest zastosowanie restrykcyjnej diety, połączonej z wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Jednak należy przy tym...

Zamknij