Porady,  Żywienie

Aspartam ma wiele zalet

Cukier negatywnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad wyłączeniem go z jadłospisu. Problem w tym, że trudno jest im zrezygnować ze słodkiego smaku, jaki dostarcza sacharoza. Wielu nie wyobraża sobie bez niego życia. Na szczęście dla takich osób jest ratunek.

Lepszy od cukru

 

Cukier spożywczy, czyli środek nadający produktom słodki smak, to sacharoza. Pozyskuje się ją głównie z buraków cukrowych, trzciny cukrowej. Jego negatywny wpływ na zdrowie jest powszechnie znany. Już w szkole przekazuje się uczniom informację, że taki cukier niszczy zęby, sprzyja otyłości i stwarza zagrożenie cukrzycą.

Dzieci się tym jednak nie przejmują. Nie potrafią bowiem odmówić sobie słodkości. Zresztą z dorosłymi jest podobnie. Ci drudzy jednak coraz częściej myślą nad zastąpieniem sacharozy innym środkiem. Teraz jest to możliwe.

Do słodzenia można używać słodzików. Jednym z nich jest aspartam. To połączenie kwasu asparaginowego i fenyloalaniny. Taki związek jest 180 razy słodszy od sacharozy, lecz ma znikomą ilość kalorii. Poza tym odznacza się niskim indeksem glikemicznym. Jego rozkład nie niszczy szkliwa zębów.

Aspartam ma status dodatku do żywności. Oznacza się go symbolem E951. Substancja używana jest m.in. w produkcji produktów light (z mniejszą w porównaniu do standardowej wersji ilością kalorii), napojów gazowych, płynów izotonicznych, wędlin, konserw rybnych, gum do żucia, keczupu.

One Comment

  • edzieciecy.pl

    Dieta dziecka powinna sluzyc mu doskonalej gamy wartosciowych witamin. Niestety, o braki stanowi wielce szybko, jesli dziecko nie przepada za danymi artykulami spozywczymi, co przynosi sie czesto. Istnieja jednak porzadki na owo, aby maluch mógl bawic sie zdrowiem dzieki calemu pakietowi witamin w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są skutki uboczne aspartamu?

Sztuczne substancje słodzące stosowane są w przemyśle spożywczym od kilkudziesięciu lat. Dawniej nikt specjalnie nie przejmował się ich wpływem na...

Zamknij