Medycyna

Adopcja komórek jajowych szansą na posiadanie własnego dziecka

Istnieje wiele przyczyn, które uniemożliwiają naturalne poczęcie dziecka. Dla kobiet walczących z niepłodnością często jedynym rozwiązaniem okazuje się in vitro – zapłodnienie pozaustrojowe. Jeśli w wyniku punkcji od kobiety nie można pobrać komórek jajowych o prawidłowej budowie, zdolnych do zapłodnienia, być może warto rozważyć uczestnictwo pary w programie adopcji takich komórek.

In vitro z komórką jajową dawczyni

Wspomniany program adopcji polega na użyciu w procedurze zapłodnienia, komórek jajowych anonimowej dawczyni. Jest on kierowany do kobiet, które np. po przebytym leczeniu onkologicznym, inwazyjnym usunięciu jajników, czy przedwczesnym wygaśnięciu ich czynności, nie mają własnych gamet. W programie mogą uczestniczyć także kobiety, które korzystały już z in vitro, ale bezowocnie.

In vitro przebiega wtedy dokładnie tak samo, jak w przypadku pobrania komórek jajowych i plemników od pary starającej się o dziecko, ale w laboratorium to komórki jajowe anonimowej dawczyni, zaadaptowane przez daną parę, podlegają zapłodnieniu pozaustrojowemu. Po wzroście zarodka, w ciągu kilku dni jest on transferowany do macicy kobiety.

Gwarancja liczby i ilości zarodków

Program adopcji komórek jajowych prowadzony jest tylko w nielicznych klinikach w Polsce, m.in. w klinice InviMed (invimed.pl), gdzie lekarze dają gwarancję liczby i jakości zarodków. Gwarancja ta dotyczy zapewnienia, że w trakcie udziału w programie, pacjentka uzyska przynajmniej trzy zarodki wysokiej jakości – takie, które mają szansę zagnieździć się w macicy i dać początek zdrowej ciąży.

W programie uczestniczą tylko młode, zdrowe dawczynie, które już są matkami i urodziły zdrowe dzieci. Pobiera się od nich gamety i zamraża w taki sposób, aby po ogrzaniu mogły zostać użyte do zapłodnienia pozaustrojowego. Zapładniane są w laboratorium embriologicznym przy użyciu plemników partnera biorczyni, a po sprawdzeniu, czy rozwijają się prawidłowo, transferuje się je do macicy wspomnianej biorczyni.

Dodatkowy zestaw 8 komórek

W klinice pacjentki mają pewność, że nawet jeśli z pierwszego zestawu dwunastu komórek jajowych nie uda się uzyskać trzech dobrze rokujących embrionów, to otrzymają dodatkowy zestaw, składający się z ośmiu komórek jajowych, bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Gwarancja przestaje obowiązywać, gdy u pacjentki osiągnięta zostanie ciąża kliniczna lub po uzyskaniu trzech embrionów wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
W jakim celu wykonuje się diagnostykę preimplantacyjną?

Medycyna potrafi dziś wykryć choroby genetyczne nawet u nienarodzonych jeszcze dzieci, a wszystko dzięki badaniom kariotypu. Zalecane są one również...

Zamknij