Choroby

Adopcja komórek jajowych przy in vitro

Wśród przyczyn niepłodności może się znaleźć przebyte leczenie onkologiczne lub przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników. Kobiety nie zachodzą w ciążę naturalnie również dlatego, że mogą nie posiadać komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Szansą na założenie rodziny jest dla nich m.in. program adopcji komórek jajowych. Kogo on dotyczy i na czym właściwie polega?

Program adopcji komórek

Adopcja komórek jajowych odbywa się w procedurze in vitro u pacjentek, które z różnych powodów nie posiadają własnych gamet lub korzystały już bez powodzenia z zapłodnienia pozaustrojowego.

Komórki jajowe pobierane są od wyselekcjonowanych przez klinikę leczenia niepłodności dawczyń i zamrażane. Po ogrzaniu są gotowe do zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem nasienia partnera biorczyni lub nasienia anonimowego dawcy. Zarodki poddawane są obserwacji i ocenie pod względem prawidłowego rozwoju. Te najlepiej rokujące są transportowane i implementowane do jamy macicy kobiety.

Podstawą skuteczności procedury in vitro jest wykorzystanie wysokiej jakości zarodków, które mają realne szanse na zagnieżdżenie się w macicy i zdrowy rozwój w przyszłości.

Gwarancja w ramach programu

Programy adopcji komórek jajowych prowadzą nieliczne kliniki leczenia niepłodności w Polsce. Od niedawna panie biorące w nich udział mogą uzyskać gwarancję liczby i jakości zarodków. Taki program proponuje jako jedyna w kraju klinika InviMed. Pacjentki biorące udział w programie in vitro z komórką dawczyni uzyskają przynajmniej trzy wysokiej jakości zarodki. Do adopcji wykorzystywane są komórki przekazywane przez młode dawczynie, które urodziły przynajmniej jedno dziecko, przeszły dokładne badania, testy wirusologiczne, genetyczne i psychologiczne. Dawczynie są w pełni anonimowe.

Jeśli z pierwszego otrzymanego zestawu dwunastu komórek jajowych nie uda się uzyskać trzech embrionów wysokiej jakości, pacjentka otrzymuje dodatkowy zestaw składający się z kolejnych ośmiu komórek jajowych. Nie ponosi przy tym żadnych dodatkowych kosztów związanych z procedurami embriologicznymi. Gwarancja obowiązuje do czasu uzyskania ciąży klinicznej u pacjentki lub po otrzymaniu łącznie trzech embrionów wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Hemoglobina glikowana – co może zakłócić wyniki badania?

Hemoglobina glikowana to wskaźnik informujący o tym, czy leczenie cukrzycy przebiega w prawidłowy sposób. Wynik badania mogą zakłócić choroby, np....

Zamknij